Nový díl v sérii Póly planety: Ať nezmizíme

Úbytek biologické rozmanitosti patří k nejpalčivějším, i když podceňovaným problémům, kterým dnes lidstvo čelí. Její adekvátní řešení vyžaduje změnu našeho přístupu k životu a prostoru, v němž se odehrává, a zacházení s ním. Jedním z cílů této knihy je podpořit takové změny tím, že přiblíží čtenářům společné pochopení toho, co se děje, proč a co by se s tím dalo dělat. Část z jejího prodeje bude použita na podporu zachování a ochrany druhů.

Více informací na stránkách projektu.

 

 

 

Antarktida: objevování souvislostí
(SPML 2018)

Antarktida: objevování souvislostí nahlíží do Antarktidy, oblasti světa, která je pro většinu z nás jak mimo náš dohled, tak mimo naši mysl. Antarktida je přesto místem plným nejen divů ale i důkazů nedílných pro vědu, především pro studii globálního počasí. Naznačíme, proč musíme tento region brát v úvahu, abychom plně pochopili důsledky měnícího se prostředí. Naším cílem je současně zdůraznit, že povinností mála těch, kteří dostávají možnost se do Antarktidy dostat, je nejen popsat, studovat a chránit, ale také se se svými zjištěními zodpovědně dělit s veřejností. Autor se svojí kolekcí fotografií vykonává tuto odpovědnost.

 

Arktida: navrácení dluhu
(SPML 2018)

Arktida: navrácení dluhu se zabývá změnou v Arktidě, oblastí, jejíž ekosystém a i obyvatelé nesou na svých bedrech hlavní dopady našich zásahů přímých i nepřímých. Cílem tohoto svazku je vyzvat k návratu ekologického a sociálního dluhu, vytvořeného nejen prvními návštěvníky, ale také naší současnou, na uhlovodíku závislou společností. Vzhledem k širokým dopadům oteplování na arktické ekosystémy, stejně jako k významu tohoto regionu pro systém globální, apelujeme na všeobecné uznání této odpovědnosti. Navrácení dluhu, které je možné více způsoby, se pak stává vědomou, všem prospěšnou kolektivní volbou. Fotografický příběh v této knize byl navržen tak, aby čtenáři tuto volbu usnadnil.

 

Himálaj: tušení mýtu
(SPML 2018)

Himálaj: tušení mýtu podává odlišný pohled na Himálaj. I když Himálaj, pro mnohé třetím pólem planety, je často zmiňován v debatách o životním prostředí, zde klademe důraz i na další faktory. Uznáváme, že cestovní ruch, politika, životní prostředí i ekonomika mají společně hluboký dopad na ekologii regionu. Vyzýváme čtenářky i čtenáře, aby zapřemýšleli o změně jako o nevyrovnané a vícerozměrné, pozitivní i negativní. Diskuze o těchto změnách vyžaduje zhodnocení historie i širší pohled na regionální vývoj a vždy musí začínat vhodnými dotazy. Fotografická mozaika regionu byla proto shromážděna a uspořádána tak, aby usnadnila kritickou reflexi a podnítila otázky.

 

 

 

Thu Je Chhe: Sbírka buddhistických esencí
(POLY 2009)

Na základě častých a upřímných žádostí jsem shromáždil více než sto osmdesát fotografií, které zachycují pohledy na Himálaj z Tibetu, Sikkimu, Bhútánu a Nepálu. Přidal jsem také několik populárních záběrů z dalších buddhistických zemí jihovýchodní Asie. Usiloval jsem o to, aby byly reprezentativní, obsahovaly silné poselství a navíc odrážely bohatství, rozmanitost a pestrost těchto oblastí. Po dokončení práce mi však něco chybělo… Ale dvourozměrným snímkům chyběl třetí rozměr – duchovní zastřešení. Proto jsem se rozhodl své obrázky „obalit“ kolekcí buddhistických esencí, které jsem vybral z výše zmíněných „klenotů moudrosti“. Chtěl bych tak vytvořit „most“ mezi fotografiemi a čtenáři. Prostřednictvím těchto esencí se chci s veřejností a studenty dharmy podělit o různé možnosti a pohledy, které se přede mnou vyskytly, a také o zjevně jednoduchý, a přesto složitý základ hlavních buddhistických myšlenek.